شهردار رشت انتخاب شد
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/۳٠  کلمات کلیدی:

 سرانجام شوراي شهر رشت در سيصد و پانزدهمين جلسه خود، شهردار جديد رشت را انتخاب كرد.
پس از  3 هفته بحث و جدل و بررسي كانديداهاي احراز پست شهرداري رشت، ساعتي قبل اعضاي شوراي شهر رشت رحمان انصاري را به عنوان شهردار جديد اين شهر انتخاب كردند.
رحمان انصاري كه پيش از اين نيز شهردار شهرهاي قم، قزوين، آمل، رامسر و بندرانزلي بود داراي ليسانس مهندسي صنايع، ليسانس اقتصاد و فوق ليسانس مديريت ميباشد.
شهردار جديد شهر رشت از 9 راي ممكن اعضاي شوراي شهر حائز 5 راي گرديد و در مقابل مهندس شگفت شهردار فعلي رشت با 4 راي پيروز شد.
..............................................................
در حاشيه...
نمايندگان منتسب به جناح راست شوراي شهر رشت پس از انتخاب انصاري سريعآ محل جلسه را ترك كردند تعدادي از آنان مدعي بودند كه انصاري بعلت فساد اخلاقي توسط مراجع ذيصلاح رد صلاحيت خواهد شد. اين افراد ادعا ميكردند كه انصاري در مدت حضورش در شهرداري قم سوابق منكراتي داشته است.

......................................................................
 محسن آرمين نماينده‌ي مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در نطق قبل از دستور ديروز خود با اشاره به بازداشت‌هاي متعدد در هفته‌هاي اخير گفت: با اين مسايل مي‌توانيد درباره‌ي تبليغات مخالفان عليه مجلس ششم بهتر قضاوت كنيد، و دريابيد آرامشي كه اين جماعت شما را به آن مي‌خوانند چه آرامشي است، و چرا مجلس ششم چنين خشم و كينه‌ي آنها را بر انگيخته است، و دريابيد كه وقتي آنها در تعطيلي دو هفته‌اي مجلس با مردم و فرهيختگان ملت چنين مي‌كنند؛ اگر مجلس اصلاحات نبود چه مي‌كردند.
وي ادامه داد: با آنچه طي اين دو هفته رخ داد، هم چهره‌ي توطئه‌گران و فتنه‌گران آشنا شده، هم اهميت نقش و حضور مجلس مردم براي مقابله با توطئه‌ها نمايان‌تر شده است.
نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ادامه اظهار داشت: در حوادث دو هفته‌ي اخير كه به آن اشاره شد؛ نام يك تن بيش از ديگران به چشم مي‌خورد “ قاضي مرتضوي“.
زهرا كاظمي خبرنگار تبعه‌ي كشور كانادا، روز دوم تيرماه در مقابل زندان اوين و هنگامي كه در حال گرفتن عكس از خانواده‌هاي بازداشت‌شدگان بود، با ضرب و شتم دستگير مي‌شود، قاضي مرتضوي به جاي رعايت حريم خبرنگاري و توجه به آبرو و حيثيت كشور و بهانه ندادن به مخالفان نظام و برخورد با ماموران متخلفي كه اين خبرنگار را مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ حكم بازداشت وي را صادر مي‌كند. پس از دو روز بازجويي به دليل نامعلومي وي را به نيروي انتظامي تحويل مي‌دهند. زهرا كاظمي به بازجويان نيروي انتظامي مي‌گويد كه به هنگام بازجويي در دادستاني، به ويژه از ناحيه‌ي سر مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
بعد از ظهر همان روز وي به دستور قاضي مرتضوي به دادستاني اوين عودت داده مي‌شود، و پس از چند ساعت از وزارت اطلاعات مي‌خواهند كه او را تحويل بگيرند.
آرمين گفت: به گفته‌ي مقامات وزارت اطلاعات اين وزارت اعلام مي‌كند كه بازداشت وي ضرورت ندارد، و ايشان را به محل اقامت خود بفرستيد، و ما در همانجا از او بازجويي مي‌كنيم، ولي قاضي مرتضوي نمي‌پذيرد. زهرا كاظمي به هنگام بازجويي ابراز ناراحتي مي‌كند، 5 تير ماه ساعت 12 شب وي را به بيمارستان منتقل مي‌كنند و ساعت 6 صبح روز بعد حالش وخيم و به علت خونريزي مغزي به حالت كما رفته و دچار مرگ مغزي مي‌شود.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس يادآور شد: وقتي كه خانواده‌ي وي به زندان مراجعه مي‌كنند ديگر از ادعاي جاسوسي وي خبري نيست و تنها چيزي كه مي‌شنوند اين است كه وي در بيمارستان است، «ما كاري به او نداريم برويد و او را از بيمارستان ببريد». زهرا كاظمي تا روز 19 تيرماه علي‌رغم مرگ مغزي، زير دستگاه تنفس مصنوعي نگهداري مي‌شود و پس از اين تاريخ، مرگ وي اعلام مي‌گردد.
وي تصريح كرد: قاضي مرتضوي پس از درگذشت وي، خارج از حيطه‌ي مسووليت و بدون اطلاع به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مدير كل رسانه‌هاي خارجي اين وزارت را احضار و از وي مي‌خواهد طي مصاحبه‌اي فوت وي را به علت سكته‌ي مغزي اعلام كند. وي پس از مصاحبه مدير كل مذكور چند بار با خبرگزاري تماس مي‌گيرد تا خبر فوت را سريعا اعلام كند.
نماينده‌ي مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در اينجا بايد گفت ادعاي اعتراف دانشجويان نيز داستاني شنيدني دارد كه خوب است از زبان صفايي‌فراهاني شنيده شود تا معلوم شود اين اعترافات چه ميزان معتبر است و بنده در اينجا از رييس مجلس مي‌خواهم كه جلسه‌اي را به شنيدن گزارش صفايي فراهاني اختصاص دهد و در صورتي كه اين جلسه تشكيل نشود؛ بنده آنچه را كه شنيده‌ام به خبرنگاران مي‌گويم.
وي خاطرنشان كرد: مي‌دانيم كه قاضي مرتضوي در سطحي نيست كه بتواند بدون پشتوانه دست به چنين اقداماتي بزند، اما روي سخنم با شما است، اين اعمال خودسرانه و غيرمسولانه در صورت سكوت من و شما در اين حد باقي نخواهد ماند، نتيجه‌ي سكوت يا بي‌اعتنايي پيشينيان ما در همين مجلس نسبت به اقدامات سعيد امامي، به فاجعه‌ي قتل‌هاي زنجيره‌اي انجاميد، و كشور را تا حد يك بحران بزرگ پيش برد و ضربه‌اي به اعتبار نظام وارد كرد كه جبران آن ممكن نيست.
وي گفت: اگر امروز ترس و بيم خود را به نام حفظ آبروي نظام توجيه كنيد، فردا با فاجعه‌اي همانند قتل‌هاي زنجيره‌اي مواجه خواهيد شد.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: اكنون نشريات ما از بيم توقيف به دست قاضي مرتضوي به روزي افتادند كه تيتر اول خود را نيز به دستور او تنظيم مي‌كنند. قاضي مرتضوي بايد پاسخ دهد كه چرا زهرا كاظمي را بازداشت كرده و به چه استنادي آن را متهم به جاسوسي كرده است؟ به رييس جمهور عرض مي‌كنم اين كه هيات منصوب شما اگر گزارش دهند كه علت مرگ اين خبرنگار مرگ مغزي بوده كافي است، اما بايد معلوم شود كه چرا مرتضوي، مدير كل دولت شما را ساعت‌ها احضار و موظف به مصاحبه
مي‌كند؟
چرا قاضي مرتضوي پس از شنيدن خبر در گذشت متهم براي شناسايي عاملان احتمالي مرگ وي دستور به بازجويي و دستگيري بازجويان نمي‌دهند؟
آرمين تاكيد كرد: بايد مشخص شود كه چرا شخصي را به عنوان دادستاني تهران انتخاب مي‌كنند كه به چيزي جز بازداشت افراد نمي‌انديشد؟ چرا علي‌رغم اين‌كه مرتضوي در دادگاه انتظامي قضات به خاطر تخلفات متعدد محكوم شده، نه تنها جلوي اجراي حكم محكوميت وي گرفته مي‌شود، بلكه به دادستاني تهران منصوب مي‌شود؟ چرا علي‌رغم وجود قضات با تجربه و شريف در قوه‌ي قضاييه، جواني كه سابقه‌اي در انقلاب ندارد و احكامش در دوران قضاوت بدون استثنا نقض شده است، بايد به چنين مقامي منصوب شود؟
نماينده‌ي مردم تهران افزود: چنين رفتاري براي هركس قابل تحمل باشد؛ براي فرزندان راستين امام(ره) و كساني كه نداي آن مرغ حق، هم‌چنان در گوششان طنين‌انداز است؛ قابل تحمل نيست. پس به نام خداوند متعال و براي رضاي او در دفاع از استقلال و كيان نظام و پاسداري از آزادي‌هاي قانوني ملت اعلام مي‌كنم قاضي مرتضوي و حاميانش بايد بركنار و در دادگاه به اعمال آنها رسيدگي شود.
وي گفت: شايسته نيست حيثيت و آبروي نظام هزينه‌ي حفظ افراد و دفاع از اعمال غيرمسولانه‌ي آنها شود.
آرمين در پايان اظهار داشت: قاضي مرتضوي به دلايلي كه عرض شده عادل نيست، و تصميمات و احكامش درباره‌ي افراد غيرقانوني و فاقد اعتبار است.
انا لله و انا اليه راجعون و ما توفيق الا باالله العزيزالحكيم