خاتمي و جايزه صلح نوبل
ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٧/٢٢  کلمات کلیدی:

رئيس‌‏جمهور امروز در جمع خبرنگاران پارلماني از اعطاي جايزه صلح نوبل به شيرين عبادي ابراز خوشحالي كرد و گفت: اين جايزه بر اساس ملاك‌‏هاي كاملاً سياسي به وي داده شده است.
سيد محمد خاتمي در پاسخ به پرسش به خبرنگار پارلماني خبرگزاري كار ايران، ايلنا، كه چرا به عنوان رئيس جمهور دولت ايران پيام رسمي براي تبريك به شيرين عبادي نداده است، گفت: مگر هر اتفاقي در كشور افتاده بايد پيام رسمي بدهيم. از ديدگاه من جايزه صلح نوبل خيلي مهم نيست، البته جايزه ادبي آن مهم است، اما صلح آن مهم نيست.
وي همچنين افزود: هيچ انساني نيست كه از موفقيت يك هموطن خوشحال نشود. من هم از اينكه يك هموطن موفقيت پيدا كرد خوشحالم و اميدوارم كه اين موفقيت در مسير و منافع كلي ملت و نيز كل جهان و مصلحت بشر به كار رود.
به گفته خاتمي فضاي كشور ما در چنين شرايطي معمولاً يك فضاي احساسي مي‌‏شود و در ايران همه چيز فراموش مي‌‏شود و برخورد‌‏ها به نحوي مي‌‏شود كه يا همه چيز را سياه سياه نشان مي‌‏دهيم و يا سفيد سفيد.
خاتمي افزود: در زمينه‌‏هاي علمي اعطاء جايزه صلح نوبل، ملاك‌‏هاي علمي كاملاً در نظر گرفته مي شود. در سال‌‏هاي گذشته نيز اين كار انجام شد و واقعاً برندگان علمي جايزه صلح نوبل برجسته‌‏ترين نخبگان علمي جهان هستند.
وي سياسي‌‏ترين بخش جايزه نوبل را جايزه صلح آن دانست و تصريح كرد:‌‏ در اعطاء جايزه صلح نوبل انگيزه و ملاك‌‏هاي سياسي در آن وجود دارد.
به گزارش خبرنگار پارلماني ايلنا ، رئيس جمهور خطاب به خبرنگاران مطبوعات و رسانه‌‏ها گفت كه شما بررسي كنيد، در طول 30 و 40 سال گذشته يعني اواخر دوران جنگ و دوران بعد از جنگ برندگان جايزه صلح نوبل چه كساني بودند؟
وي ابراز اميدواري كرد خانم شيرين عبادي منافع جهان اسلام و ايران را در نظر داشته باشد و اجازه سوء استفاده از موقعيتي كه به دست آمده را ندهند.
خاتمي افزود: در ايران هم بايد صحبت كنيم كه مسير صلح و آشتي تحقق پيدا كند. اين را هم در نظر داشته باشند كه در اطلاعيه صلح نوبل آمده است كه اولين زن ايراني و اولين زن مسلمان اين جايزه را دريافت كرده است.
وي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري كه چرا فكر مي‌‏كنيد جايزه عبادي خيلي مهم نيست، گفت: چون اين جايزه بر اساس ملاك‌‏هاي كاملاً سياسي داده شده، افرادي مانند بگين، كارتر و انور سادات و پرز هم اين جايزه را دريافت كردند.
وي افزود: البته خانم عبادي را هم رديف اين افراد نمي‌‏دانم، اما ملاك‌‏هاي سياسي عامل اعطاي اين جايزه بود.
رئيس‌‏جمهوري تصريح كرد: امروز بايد ببينيم چه كساني جايزه صلح نوبل را به خطر انداخته‌‏اند و چه كساني به حقوق ملت‌‏ها توجه مي‌‏كنند. در فلسطين چه مي‌‏گذرد و تهديدات ايران چيست.
وي افزود: بايد ببينيم آيا اين تهديدات در راستاي صلح و خير جهاني است.
وي بزرگترين عامل بر هم زدن صلح و امنيت در جهان را قدرت‌‏هايي مثل آمريكا دانست و گفت: اميدوارم برندگان صلح اين مسائل را در نظر داشته باشند. قطعاً ملت مسلمان ايران راه سربلندي و مردمسالاري ديني را ادامه خواهند داد و واقعاً فتنه‌‏ها و توطئه‌‏ها را خنثي خواهند كرد و اميدوارم هيچ فردي در هر موقعيتي نگذارد كه عليه مسايل و مصالح كشور سوء استفاده شود.
خاتمي در خصوص پروتكل الحاقي گفت: قطعنامه صادره از سوي شوراي حكام، يك قطعنامه غير حقوقي، غير منصفانه و سياسي بود و ما نيز اعتراض خود را اعلام كرده‌‏ايم، ولي چون خير خواه هستيم با همه وجود آماده همكاري با آژانس و تفاهم با دنيا هستيم.
خاتمي گفت: ما دلمان مي‌‏خواهد نگراني‌‏هاي واقعي دنيا را از بين ببريم اما انتظار و علاقه داريم نگذارند كشورها و قدرت‌‏ها و خيرخواهان، از توسعه سلاح‌‏هاي هسته‌‏اي و حقوق بشر سوء استفاده شود.
رئيس جمهوري اشاره كرد: ما بارها گفته‌‏ايم كه حق و سهم قانوني ما دستيابي به تكنولوژي هسته‌‏اي صلح آميز است و كارهايي كه براي رفع نگراني خيرخواهان دنيا درباره سلاح هاي هسته‌‏اي بوده است، انجام داده‌‏ايم.
وي گفت: ما در مورد همكاري با آژانس و پروتكل همكاري‌‏هاي گسترده‌‏اي انجام داديم.