اين 140 ميليارد ناقابل!
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۱/٢٠  کلمات کلیدی:

 در خبرها آمده بود كه معاون عمراني استانداري گيلان گفته است 2 ميليون و 850 هزار مسافر نوروزي حدود 140 ميليارد تومان در گيلان خرج كرده‌اند.
اعلام چنين رقمي مي‌تواند براي هر ناظري اين پرسش را مطرح كند كه چگونه اين عدد بدست آمده است؟ براين اساس چنانچه مبلغ 140 ميليارد تومان را بر عدد 2 ميليون و 850 هزار مسافر نوروزي گيلان تقسيم كنيم درمي‌يابيم كه هر مسافر نوروزي و حتي در سنين نوزادي نيز بايد در حدود 49 هزار تومان در گيلان خرج كرده باشند. رقمي كه البته با واقعيات منطبق به نظر نمي‌رسد.
آنچه مسلم است تنها درصد اندكي از مسافران نوروزي توان هزينه كردن چنين مبلغ سرانه اي را دارند و بيشتر آنان در طول مسافرت يا نزد دوستان و آشنايان خود در استان بسر برده و يا با كمترين هزينه، مسافرت خود را به پايان مي‌رسانند. نگاهي به صف نانوايي هاي رشت و ساير شهرهاي گيلان در تعطيلات نوروزي و نيز مسافراني كه در پاركهاي استان چادر زده اند، مويد اين حقيقت است.
بنابراين گمان مي‌رود كه مبلغ اعلامي مسئولان در خصوص خرج كرد مسافران نوروزي در گيلان تنها از روي ضرب و جمع هايي بوده كه بر روي كاغذ انجام شده است و در واقعيت هيچگاه چنين نميتواند باشد، چرا كه در غير اين صورت و با چنين حجمي از گردش مالي، اكنون اقتصاد گيلان دوران رونق اقتصادي خود را آغاز كرده بود!