بازار رشت، بازاری با قدمت 250 سال
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۱٦  کلمات کلیدی:
 

بازار رشت مرکز اصلي شهر رشت و نبض و شاهرگ اقتصادي و نمونه بارزي از خصوصيتهاي اجتماعي و فرهنگي اين شهر مي باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران قدمت تاريخي و تقريبي بازار رشت در حدود 250 سال است که حريق سال 1330 منجر به از بين رفتن هزار دکان در کاروانسراي آن شد.

اين بازار شامل راسته اي مرکب از سه يا چهار کوچه تنگ موازي هم است که با کوچه هاي ديگري که به طور عمودي آنها را قطع کرده است، مربوط مي باشد. معمولا هر معبر مختص يک صنف مي باشد. چنانکه راسته هاي مختلف صنفي در کل، بافت بازار را تشکيل مي دهد مانند راسته مسگران، زرگران، بلور فروشان و ...

به مرور و با گذشت زمان فروشگاههاي جديد در حومه بازار و به تدريج در محل کاروانسراهاي قديمي و متروک شروع به رشد کرده اند که نمونه بارز آن پاساژ و بازار بزرگ گيلان است که در محل کاروانسراي قديمي گنجه اي ساخته شده است.

مراکز مختلف بازار شامل ميدان بزرگ، ميدان کوچک، کاروانسراها و معماري سراها مي باشد. ميدان بزرگ شامل معبري بزرگ با مغازه هايي در دو طرف آن است که داراي معابر فرعي ديگري نيز مي باشد. در وسط ميدان، فروشندگاني که اجناس خود را با گاري به فروش مي رسانند، قرار دارند. در اين ميدان انواع خشکبار و تره بار عرضه مي گردد.

قسمت اعظم بازار رشت شامل کاروانسراها است. اين کاروانسراهاي درون شهري در بخشهاي مختلف بازار همانند ميدان بزرگ، ميدان کوچک و در راسته اي به چشم مي خورد و عمدتا تجمع کاروانسراها در ميدان کوچک و اطراف آن مي باشد.

يکي از مسائل جالب توجه اين است که اين کاروانسراها درمواقع عزاداري و ماه محرم به عنوان تکايا، عمل مي کنند که اين نشانگر هماهنگي سنن و آداب مذهبي و اجتماعي با بافت تجاري بازار مي باشد.