چايکار بوته سبز چاي خود را از بين ميبرد
ساعت ٦:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۳٠  کلمات کلیدی:

 مدتي است که برخي از چايکاران شرق گيلان مخصوصا چايکاران لاهيجان از طريق سوزاندن بوته هاي سبز چاي اقدام به تغيير کاربري زمينها مي کنند و علت اين امر را پايين بودن قيمت برگ سبز چاي عنوان مي نمايند.
يکي از چايکاران در اين زمينه در گفتکو با خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: از طريق سوزاندن بوته ها قصد داريم تا اراضي خود را به قطعات کوچکتر تقسيم بندي نمائيم. چون از اين طريق خريداران براي  ساخت مسکن و غيره با قيمت مناسب تري مراجعه مي کنند. به دليل اينکه چاي ديگر مشکلي را از ما حل نمي  کند و هزينه برداشت نيز به دست نمي آيد، لااقل از طريق فروش زمين و تغيير کاربري هزينه زندگي خود را به دست بياوريم.

يکي از باغداران بزرگ در رابطه با طرح جديد دولت مي گويد: يارانه اي که از طريق دولت به ما چايکارن تعلق گرفته، اصلا هزينه باغات ما را تامين نمي کند چون کارخانه ها برگ سبز چاي را کيلوئي 50 تا 60 تومان   از ما مي خرند.

وي ادامه داد: من هکتارها باغ چاي خود را رها کردم، از ديگران خواستم که باغات چايم را به صورت رايگان براي خود برداشت نمايند و به فروش برسانند و پول حاصل از آن را نيز براي خود بردارند ولي هيچ کس راضي به اين کار نشد. مي خواستم از اين طريق تنها باغ خود را از ويراني نجات دهم تا از بين نرود و به خرابه اي تبديل نشود ولي هيچ کس قبول نکرد و همه مي گويند که هزينه برداشت آنها تامين نمي شود البته اين افراد نيز حق دارند.

وي خاطرنشان کرد: من اگر اکنون مشتري مناسبي داشته باشم، هکتارها باغم را يک جا به فروش مي رسانم. البته تاکنون قطعاتي از باغ خود را با ماشين آلات کشاورزي از بين برده ام. يارانه مرحله اول را دريافت نمودم و تمامي آن را صرف هزينه اي که درسال 82 براي بهزراعي (از قبيل هرس، شخم، کود وغيره ) نموده بودم، استفاده کردم.

چايکار ديگري مي گويد: وقتي يارانه مرحله اول را دريافت نمودم، تنها با بدهکارانم در جاهاي مختلف تسويه حساب نمودم و هيچ مبلغي برايم باقي نماند و الان هر روز در ميادين شهر براي کارگري تجمع مي کنيم تا به کاري از قبيل بنائي و کار ساختماني به صورت روزمزدي مشغول شويم و حداقل پولي را از اين طريق دريافت نمائيم تا خانواده مان از گرسنگي تلف نشوند.

 رئيس تعاوني چايکاران لاهيجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار داشت: من خود به چايکاران اعلام نمودم که وقتي چاي مشکل زندگي شما را حل نمي کند و خانواده شما  در حال از بين رفتن هستند، شما وظيفه داريد باغات خود را به فروش برسانيد و هزينه زندگي خود را تأمين کنيد. دولت بايد کاري کند که برداشت چاي براي چايکار مقرون به صرفه باشد.

ميربلوک افزود: مدتي است که کشاورزان چايکار در حال آتش زدن باغات چاي خود هستند و با ماشين آلات کشاورزي باغات چاي خود را از بين مي برند. وقتي که باغ چاي مشکلي را از چايکاران حل نکند، بايد آن را بفروشند تا امرار معاش نمايند.

وي ادامه داد: به چايکاران مي گويند چاي با کيفيت مطلوب توليد کنيد. اين حرف در صورتي عملي است که در ازاي آن چاي خوب چايکار را با قيمت مناسب از او بخرند. وقتي چايکار چاي مطلوبي را توليد نمايند ولي قيمت مطلوبي نداشته باشد، توليد آن به صرفه نيست. دولت بايد در چايکاران انگيزه ايجاد نمايد تا چايکار بوته سبز چاي خود را از بين نبرد و به دنبال برداشت و توليد محصول خوب باشد.

وي تصريح کرد: بهبود وضعيت چاي بستگي به واردات و صادرات چاي دارد. اينکه مي گويند چاي به صورت قاچاق وارد کشور مي شود، قاچاق نيست و به کار بردن واژه قاچاق در اين مورد غلط است. 50 هزار تن چاي وراد کشور مي شود که مطرح مي کنيم به صورت قاچاق است که اين مطلب اصلا درست نيست.

کساني که چاي وارد مي کنند، دستي قوي دارند و مي خواهند اين محصول را از بين ببرند. ما در کشور بهترين چاي را توليد مي نمائيم که عاري از مواد شيميائي است.

ميربلوک بر ميزان چاي خريداري شده امسال نسبت به سال قبل اشاره نمود و گفت: طبق آمار در سال گذشته 50 درصد چاي مصرفي را از چاي داخل تامين نموديم و امسال نيز مي گويند که 40 درصد مصرف داخلي را توليد کرده ايم. مطمئنا اين آمار درستي نيست چون چايکاران باغات چايشان را رها کرده اند. امسال مطمئن باشيد 20 هزار تن نيز توليد نشده است و مشخص نيست که آمار 40 درصد توليد شده را از کجا آورده اند.