فومن شهر مجسمه هاي شگفت انگيز
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٥/۱٢  کلمات کلیدی:

 شهرستان فومن با دارا بودن مجسمه هاي زيبا و بي شمار، يكي از مناطق جذاب و ديدني استان گيلان مي باشد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران اين مجسمه ها كه هر يك سنبل ويژگي هاي سنتي و محصولات محلي فومن است، طي دوره هاي زماني مختلف توسط شهرداران در سطح شهر نصب گرديده اند. ويژگي منحصر به فرد آنها اين است كه در ابعاد واقعي ساخته شده اند. تعدادي از اين مجسمه ها پيش از انقلاب و تعدادي نيز بعد از انقلاب به آثار ماندگار شهرستان فومن اضافه شده اند.

از جمله مجسمه هايي كه پيشينه آنها به قبل از انقلاب برمي گردد، مي توان مجسمه هاي ميوه، چهار دختران و كودك در پارك كودك فومن و مجسمه هاي آناهيتا، گوزن و شكاربان را نام برد كه توسط شهرداران وقت ساخته شده اند.

مجسمه هاي ميوه شامل ميوه هاي سيب، گلابي، انار، هلو، آناناس، موز و پرتقال در پارك كودك شهرستان واقع در حاشيه ورودي فومن قرار گرفته اند.

از ديگر مجسمه هاي معروف اين شهرستان مي توان به مجسمه چهاردختران اشاره کرد که شامل چهار مجسمه با لباس محلي است و در حاشيه ورودي پارك كودك نصب مي باشند. اين مجسمه ها محصولات كلوچه، چاي، ‌برنج و توتون را در دست دارند كه نشان دهنده سوغات اصلي فومن (كلوچه) و محصولات اصلي شهرستان (چاي، برنج، توتون) مي باشند.

تعدادي مجسمه كودكان در حال بازي نيز در ورودي و داخل پارك شهرستان فومن باعث زيبايي هرچه بيشتر اين  مكان شده است.

از مجسمه هايي كه بعد از انقلاب به آثار ماندگار شهرستان فومن اضافه شده اند، مي توان به مجسمه هاي شهدا، شكاربانان، ميزراكوچك، كلوچه و طاووس اشاره كرد كه توسط شهرداران وقت در سالهاي 76 و 77 و 81 و 83 نصب شده اند.

مجسمه شكاربانان نيز شامل مجسمه دو شكارچي به همراه يك سگ شكاري است كه يكي از شكارچي ها مرغابي وحشي را بر دوش گرفته است. اين مجسمه ها بيانگر شكارگري منطقه در گذشته اند.

گفتني است معروفترين مجسمه اين شهرستان مجسمه آناهيتا مي باشد كه در حال راندن كالسكه مشعلي را به نماد صلح رو به آسمان گرفته است.