مسئولين اجرايي، حضور در تلويزيون را بر مطبوعات ترجيح مي دهند
ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٥/٢٠  کلمات کلیدی:

  بالا بودن هزينه توليد نشريه در گيلان و محدوديت منابع مالي باعث شده، نشريات محلي نتوانند خود را به حد نشريات سراسري برسانند.
رضا احمدي سراواني مديرمسئول روزنامه خزر در گفتگو با خبرگزاري دانشجويان ايران اظهار داشت: کپي رايت، قانوني عمومي در حوزه چاپ و نشر بوده که ايران هنوز به اين قانون جهاني نپيوسته است ولي بايد بدانيم اين عمل به جاي آنکه نياز به قانون شدن داشته باشد، لازم است خود افراد مطبوعاتي، اخلاق حرفه اي را در اين زمينه رعايت کنند. اگر کساني اين اصول را به کار نمي گيرند، به دليل عدم شناخت و آگاهي از اخلاق حرفه اي مطبوعات بوده و اينکه شرايط لازم براي فعاليت در حوزه مطبوعات را ندارد.
وي افزود: بر اساس آخرين آمار منتشر شده از سوي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، گيلان تاکنون داراي 48 نشريه محلي است و در حدود 20 نشريه در حال گرفتن مجوز هستند که اين تعداد براي استان گيلان با جمعيت حدود 2 ميليون نفر زياد مي باشد و اين خود زمينه را براي کمبود منابع مالي و ضعف کيفيتي مطالب فراهم آورده و حتي باعث شده تعدادي از نشريات داراي انتشارات مداوم نباشند. بنابراين مسولين بايد در هنگام مجوز دادن همه موارد را در نظر داشته باشند.
احمدي گفت: بالا بودن هزينه توليد نشريه در گيلان و محدوديت منابع مالي باعث شده که نشريات محلي نتوانند خود را به حد نشريات سراسري برسانند. همچنين کيفيت چاپخانه ها در استان بالا نبوده و همه اين موارد زمينه نزول نشريات محلي را فراهم مي کند.
مديرمسئول روزنامه خزر در ادامه به تأسيس خانه مطبوعات براي حمايت از ضعف روزنامه نگاران اشاره کرد و افزود: خانه مطبوعات به دلايلي نتوانسته است به اهداف اصلي خود برسد. مثلا هنوز وجود چاپخانه مناسب در خانه مطبوعات به مرحله اجرا نرسيده است.
وي افزود: در حال حاضر مطبوعات از لحاظ آزادي  در وضع ايده آل قرار ندارند ولي نسبت به 8 سال گذشته داراي وضعيت بهتري شده اند هرچند که با استانداردهاي جهاني فاصله زيادي داريم و هنوز مديران بسياري از دستگاههاي اجرايي با مطبوعات محلي همکاري لازم را نداشته و حضور در تلويزيون را به مصاجبه با نشريات ترجيح مي دهند.
احمدي در پايان گفت: اگرچه سياست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي کاهش حمايت از مطبوعات محلي بوده، ولي بايد آگاه باشيم که اگر خواستار پويايي نشريات محلي هستيم زماني بايد اين حمايتهاي دولتي کاهش يابند که امکانات اساسي و زيربنايي براي نشريات محلي فراهم شده باشد و بعد اين سياست را پياده کنيم. به هر حال اميدواريم حمايتهاي لازم از جهت مادي نسبت به مطبوعات محلي صورت بگيرد و ما شاهد مطبوعات محلي پويا و با کيفيت بالا در سطح استان باشيم.