توسعه فولادين
ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٦/٤  کلمات کلیدی:

تصور اينكه گيلان پس از تكميل مجتمع فولاد و دهها طرح صنعتي و عمراني بزرگ از جمله آزاد راه و راه آهن به چه صورتي درخواهد آمد جندان دشوار نيست. چرا كه از هم اكنون ميتوان اثرات زيست محيطي اين پروژه ها را كه البته نقش مهمي در اشتغالزايي و رفاه مردم منطقه دارندئ به وضوح ديد!
هرچند كه در برابر نظر برخي كه معتقدند فولاد براي گيلان توسعه مي آورد ميتوان پرسيد كه چرا غرب اين گونه صنايع را به عنوان صنعت مزاحم هر روز بيشتر از قبل محدود كرده و آنها را به جهان سوم منتقل ميكند و براين اساس چند سال قبل اصفهانيها بحث دريافت غرامت از دولت به خاطر استقرار صنايع سنگين و آلودگي زيست محيطي ناشي از آن را مطرح كردند، اما در اينجا موضوع موافقت يا مخالفت با استقرار صنايع سنگين در گيلان نيست بلكه بحث برسر محل استقرار آنها است.
واقعيت آن است كه مجتمع فولاد گيلان در 50 هكتار از بهترين و حاصلخيزترين زمينهاي گيلان ساخته ميشود! اما آيا اين امكان وجود نداشت تا چنين كارخانه اي در رودبار احداث شود تا اين همه بحث زيست محيطي نيز درباره آن مطرح نگردد؟! واقعاً چه منافعي از احداث كارخانه در نزديكي بزرگترين شهر شمال كشور وجود دارد؟ و آيا زيرساختهاي رودبار براي ايجاد چنين صنعتي كافي نيست؟
رودبار داراي آب و برق فراوان است، با آزاد راه رشت قزوين همجوار بوده و در مقايسه با مركز استان به تهران نزديكتر است، آيا اينها مزيتهاي كمي محسوب مي شدند؟ يا اينكه رودبار بخشي از گيلان نيست؟! (ادامه دارد)