كارگران " نختاز گيلان " ، 7 ماه حقوق طلب‌‏كارند
ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٢٥  کلمات کلیدی:

۱۱۵ كارگر شركت توليدي" نختاز گيلان " ، 7 ماه حقوق ، مزايا ، عيدي و پاداش سال هاي 80 و 81 را دريافت نكرده و در حال حاضر به دريافت بيمه بي‌‏كاري دل خوش كرده اند.
 شوراي اسلامي كار شركت توليدي " نختاز گيلان " ، طي نامه اي به رياست سازمان صنايع و معادن استان گيلان ، ضمن انتقاد از بي توجهي نسبت به آينده كارگران اين شركت ، خواستار رسيدگي هرچه سريع تر به وضعيت خود شدند.
در اين نامه آمده است : در شركت توليدي نختاز كه از شهريور ماه سال 81 ، با بحران نقدينگي و مديريتي مواجه و خط توليد آن تعطيل و تمامي كارگران آن بي كار شده بودند ، پس از گذشت 9 ماه ، با پي گيري هاي به عمل آمده از طريق مسوولين استان و شهرستان از تاريخ اول تيرماه ، براساس مصوبات كميسيون كارگري ، 115 نفر از كارگران تحت پوشش بيمه بي كاري قرار گرفته و بدون دريافت مطالبات خود از قبيل 7 ماه حقوق معوقه ، عيدي و پاداش سال هاي 80 و 81 و ساير مطالبات قانوني ديگر ، در حال حاضر به دريافت مقرري بيمه بي كاري اكتفا نموده اند.
در ادامه آمده است : اين شركت ، حق سنوات تعداد 33 نفراز پرسنل بازنشسته از طريق قانون سخت و زيان آور را پرداخت نكرده كه اين تعداد براي رسيدن به حقوق سنواتي خود ، حكم توقيف اموال شركت را از دادگستري به مورد اجرا گذاشته اند.
هم چنين در اين نامه اعلام شده است : اين شركت ، بدهي هاي هنگفتي به دواير دولتي از جمله برق ، دارايي ، تامين اجتماعي ، بانك ملي و شركت" پلي اكريل" دارد كه همگي آن‌‏ ها براي رسيدن به مطالبات خود اقدامات اوليه قانوني را انجام داده اند ؛ هم چنين تعداد 12 نفر از كارگران شركت به دليل عدم دريافت ليست حقوقي از سوي تامين اجتماعي به جهت اعلام تعطيلي شركت از بازنشستگي كار سخت و زيان آور محروم و بلاتكليف مانده اند.
نامه مي افزايد : 5 نفر از نگهبانان شركت كه از آذر ماه سال 81 تاكنون بدون دريافت هيچ گونه حقوق و امكاناتي همانند برق ،‌‏آب و هزينه اياب و ذهاب از اموال شركت و سهام داران پاسداري نموده و مي نمايند كه كسي به فرياد آن ها نمي رسد.
در نامه آمده است : كارفرماي فعلي شركت ، به دليل فقدان هيات مديره ، هيچ گونه تعهد و مسووليتي را نه در قبال كارگران و نه در قبال راه اندازي شركت نمي پذيرد ؛ البته وي به عنوان يك سهامدار عمده ، با 49 درصد سهم قرار بود تا با دريافت مبلغ 250 ميليون تومان وام به عنوان سرمايه در گردش از بانك صنعت و معدن ، براي ادامه فعاليت توليدي شركت اقدام نمايد ؛ اما تاكنون هيچ گونه تعهدي براي خود ايجاد نكرده است.
در خاتمه اين نامه آمده است : از آن جايي كه شركت به افراد حقيقي و حقوقي بده كار مي باشد و طبق رايزني هاي به عمل آمده شخص ديگري حاضر به ورود به شركت و ادامه كار نيست ، متاسفانه هر روز خبرهاي نااميد كننده اي براي آينده شركت به گوش مي رسد كه لازم است هر چه سريع تر در اين خصوص تصميم گيري شود.