كتاب فراموش شد!
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٢/٢۳  کلمات کلیدی:
به نظر ميرسد كه حتي برگزاري نمايشگاه بين المللي نيز كمتر انگيزشي براي مطالعه اين مهمترين كالاي فرهنگي پديد مي آورد.
مردم علاقه چنداني به مطالعه كتاب نشان نمي دهند و تيراژهاي حقيرانه كتاب بيانگر عدم استقبال مردم از كتاب در جامعه اي است كه سابقه اي ديرينه در فرهنگ و تمدن دارد.
هر چند برخي قيمت كتاب را دليلي بر پايين بودن ميزان مطالعه كتاب در ايران ميدانند اما واقعيت آن است كه اين همه ماجرا نيست. چرا كه وقتي انگيزه و حوصله لازم براي مطالعه وجود نداشته باشد، حدود قيمتها چگونه ميتواند تاثيرگذار باشد؟
بي علاقگي به مطالعه باعث شده است تا نسل نوجوان و جوان با كتاب بيگانه شده و خطر فقر فرهنگي را فراروي جامعه قرار دهد. چرا كه مردمي كه كتاب نميخوانند، زياد اشتباه ميكنند.
براين اساس تنها راه دوري جستن از چنين آينده اي، تنها آشتي دادن مردم با كتاب است. و اين حاصل نميشود جز آنكه مسئولان در سياستهاي فرهنگي خود، اولويت را به فرهنگ مكتوب دهند.
واقعيت آن است كه براي خريد كتاب تبليغ نميشود. در تلويزيون برنامه هاي مخصوص كتاب و اخبار ان وجود ندارد. كتابهاي روز نقد نمي شوند.
براي نجات كتاب بايد موج ايجاد كرد و دانستن را حياتي ساخت. بنابراين ايجاد احساس نياز به مطالعه در مردم، يك ضرورت خواهد بود.

چند خبر كوتاه از گيلان


رئيس آموزش و پرورش استان گيلان در ديدار با اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با طرح موضوع دوره پيش دانشگاهي كه نه تاثيري در دوره متوسطه و نه در دانشگاه دارد، خواستار حذف اين دوره تحصيلي شد.
يك بيمارستان جديد اطفال در رشت
استاندار گيلان در جلسه اي ضمن حمايت از طرح احداث بيمارستان تخصصي اطفال در رشت، تسريع در عمليات اجرايي اين پروژه با توجه به شرايط جوي استان را مورد تاكيد قرار داد. يك خير كشور پرداخت مبلغ 8 ميليارد ريال براي ساخت اين بيمارستان را تقبل كرده است.
اولين كارخانه اسانس گيري چاي خاورميانه
اولين كارخانه اسانس گيري چاي خاور ميانه در شهرستان آستانه اشرفيه احداث ميشود. شركت سازنده اين كارخانه قادر است 40 نوع اسانس مختلف از جمله چاي و ساير محصولات كشاورزي را به صورت 100 درصد طبيعي استحصال نمايد. اين شركت تصميم دارد ضمن توليد چاي سرد محصولات ديگري از جمله فرآوري چاي رسمي سياه، توليد نوشابه از چاي، توليد كافئين از چاي، توليد آنتي اكسيدن از چاي، توليد اسانس از چاي و توليد پودر چاي (چاي فوري با طعمهاي مختلف) را توليد نمايد.
گيلان در 45 روز شاهد 9 قتل بود
رئيس پليس گيلان اعلام كرد كه از ابتداي سالجاري تا 15 ارديبهشت 9 قتل در گيلان به وقوع پيوست كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 فقره بيشتر بوده است. وي همچنين از كشف 5 خانه فحشاء و دستگيري 27 نفر در اين مدت خبر داد.
فرمانده نيروي انتظامي گيلان دستگيري 1368 نفر در ارتباط با مواد مخدر و كشف 68 كيلوگرم از انواع مواد مخدر را جزء عملكرد اين نيرو در اين مدت عنوان نمود.