گزارشي از راهپيمايي 15 خرداد در رشت
ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۳/٢٠  کلمات کلیدی:
بدنبال نامه 135 نماينده مجلس كه در ابتدا 127 امضا داشت و 5 نفر از آنان نيز از نمايندگان مردم گيلان در مجلس بودند، از حدود 10 روز قبل شعارهايي بر عليه اين نمايندگان همچون ساير نقاط كشور بر روي ديوارهاي شهر رشت نيز نوشته شد. به دنبال اين شعارنويسي ها شوراي هماهنگي حزب اله گيلان اطلاعيه اي صادر كرد و از مردم رشت خواست تا براي تجديد پيمان با مقام عظماي ولايت در روز 15 خرداد راهپيمايي نمايند. در پي اين دعوت جمعيتي حدود 400 نفر از نيروهاي حزب اله رشت و امر به معروف و نهي از منكر با در دست داشتن پلاكاردهايي اين راهپيمايي را برگزار و خواستار استعفاي وكيلان آمريكايي شدند.
در اين راهپيمايي كه از ميدان فرهنگ رشت آغاز شده بود، بيانيه هايي از سوي شوراي هماهنگي حزب اله گيلان و بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد لاهيجان پخش گرديد كه در فرازهايي از آن بيانيه ها آمده است: تعدادي از نمايندگان مجلس با نامه نگاريهاي اخير خود و در پي تهديدات آمريكا، زبوني و نفهمي خويش را برملا ساخته و به مسئولان عاليرتبه نظام توصيه كرده اند تا در مقابل آمريكا كوتاه آمده و بساط ورود آمريكا را در ايران اسلامي فراهم سازند كه متاسفانه اسامي چند تن از نمايندگان گيلان نيز در آن ميان ديده ميشود..... ما معتقديم اين افراد ذليل شايستگي عنوان نمايندگان ملتي سلحشور و غيرتمند كه تاريخ گواه آوازه غيرت و هميت آنهاست را نداشته و ندارند و بايد از محضر مردم عذرخواهي نمايند.
راهپيمايان پس از طي خيابانهاي امام، چهارراه ميكائيل و مطهري در ميدان شهرداري تجمع كرده و يكي از مدرسين حوزه علميه قم براي آنان به سخنراني پرداخت. آنان شعار ميدادند: وكيل آمريكايي اعدام بايد گردد، منافق حيا كن مجلس را رها كن و وكيل آمريكايي استعفا استعفا.
گفتني است اين راهپيمايي فاقد مجوز بوده و در همين ارتباط زالفي فرماندار رشت گفته است كه اين راهپيمايي فاقد مجوز بوده و به نيروهاي امنيتي هم تكليف شده بود كه جلوي حركت راهپيماي عليه نمايندگان را بگيرند ولي نيروهاي امنيتي و انتظامي چون فكر كردند راهپيمايي بخاطر 15 خرداد است در صورت برخورد جو شهر برهم خواهد خورد. شوراي تامين شهرستان نيز مصوبه اي داشت تا با عوامل خودسر برخورد شود.
حسيني معاون سياسي امنيتي استانداري گيلان نيز ضمن درخواست از قوه قضايه براي تعقيب شعاردهندگان گفت: نيروي انتظامي تلاش زيادي براي جلوگيري از راهپيمايي كرد همچنين فرمانداري به عوامل ذي نفوذ راهپيمايي تذكرات جدي داد، اما در نهايت آنان كار خود را كردند.
همچنين براساس گفته يك منبع موثق امام جمعه رشت و استاندار گيلان نيز بشدت مخالفت خود را با راهپيمايي اعلام كرده بودند و تلاشهاي براي انجام نگرفتن راهپيمايي بعمل آورده بودند كه تاثيري نداشت.