ميخواهند گيلان را تكه تكه كنند
ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٢  کلمات کلیدی:
هفته گذشته يكي از هفته نامه هاي تازه تاسيس در گيلان كه مسئولانش از اهالي شرق گيلان ميباشند، در تيتر نخست خود ايجاد استان جديدي بنام خزر را تبريك گفته است در حاليكه هنوز تاسيس آن به تصويب مجلس و دولت نرسيده است.
متاسفانه طي يك دهه اخير ايجاد استانهاي جديد به يك اپيدمي تبديل شده و در همين راستا نيز نظراتي در خصوص تقسيم گيلان كه از كوچكترين استانهاي كشور از نظر وسعت است، مطرح گرديده، به نحوي كه چند سال پيش ايجاد استاني در شرق گيلان به مركزيت لاهيجان توسط برخي مطرح و درخواست شده بود و اخيراً نيز زمزمه هايي براي ايجاد استان تالش در برخي مطبوعات محلي به گوش ميرسد!
اكنون كه طرحي براي ايجاد استان خزر به مجلس پيشنهاد شده، اين سوال مطرح ميشود كه اصولاً چنين طرحهايي براساس چه تحليلي ارائه ميشوند؟ اگر قرار باشد هر منطقه اي كه زبانشان اندكي با ديگران متفاوت است و يا مثلاً مسافتشان با مركز استان از يك ساعت تجاوز ميكند، به استان تبديل شود، لابد گيلان بايد به 10 پاره تقسيم شده و البته ايران بيش از 100 استان داشته باشد! و اينكار آنچنان گسترش مي يابد كه بنابر نظر سيد ابراهيم نبوي كه چند سال پيش و پس از بحث تقسيم استان خراسان نوشته بود: به اميد روزي كه هر ايراني يك استان داشته باشد!
............................................................
فرابلاگ، وبلاگي درباره ناآراميهاي اخير