نگاهی به بازار خرید و فروش برنج در گیلان

فروشندگان برنج می‌گویند: با حاکم شدن رکود در بازار خرید و فروش برنج در استان گیلان، قیمت برنج طی دو هفته اخیر تغییری نداشته است.
به گفته این فروشندگان به خاطر اعلام برنامه اخیر دولت درخصوص حذف تعرفه ? 150?درصدی واردات برنج، خرید و فروش برنج هم اکنون در بازارهای گیلان به دلیل عدم افزایش تقاضا، راکد مانده است.
یک فروشنده برنج در بازار رشت به  ایرنا گفت: از دو هفته قبل قیمت برنج در بازارهای گیلان ثابت مانده است و تغییری در آن دیده نمی‌شود.
"محمدرضا آزموده" افزود: هم اکنون برنج هاشمی برقی هر کیلوگرم حدود ?20? هزار ریال ، رمضانی پرمحصول ده هزار و ? 700?ریال ، برنج دانه بلندفجر ?13? هزار ریال در بازار رشت خرید و فروش می‌شود.
وی رایجترین و بیشترین برنج موجود در بازار فعلی را برنج هاشمی عنوان کرد که این برنج هزار ریال از برنج علی کاظمی گرانتر است.
وی تصریح کرد: عرضه برنج به بازار کم است و بیشترین برنج درکارخانه‌های شالیکوبی وجود دارد.
وی اظهارداشت : بیشترین معاملات برنج نیز توسط واسطه‌ها انجام می‌گیرد و نقش بازار در خرید و فروش برنج کمرنگتر است.
رییس اتحادیه کارخانه‌های برنجکوبی گیلان نیز به خبرنگارایرنا گفت: گیلان و مازندران بیش از ? 80?درصد برنج کشور را تولید می‌کنند.
وی افزود: ? 85?درصد برنج در گیلان کیفی است و حدود ده درصد آن را نیز برنج خزر تشکیل می‌دهد و بقیه برنج موجود در بازار را هم ارقام با کیفیت پایین تشکیل می‌دهند.
"غلامعلی قربانی" افزایش قیمت برنج از فصل برداشت تاکنون را روندی تدریجی و ملایم عنوان کرد و افزود: برنج علی کاظمی ، هاشمی و صدری از زمان فصل برداشت برنج تاکنون، چهار هزار تا پنج هزار ریال در هر کیلوگرم افزایش قیمت داشته‌اند.
وی خواستاربرنامه‌ریزی دولت در حمایت از کشاورزان تولیدکننده برنج کیفی شد و تصریح کرد: برنامه‌ریزی دولت باید به گونه‌ای باشد که برنج کیفی با حداکثر قیمت از کشاورزان خریداری و به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان با حداقل قیمت به مردم فروخته شود.کد?3?

/ 1 نظر / 16 بازدید
فرخ باقرنژاد

سلام! بدا برنج گيرانه بوبو خو!داني امه پر وماران چي كشيدي؟! البته من مه برنجه هينم ولي...بدا اوشان ايزره رنگ دونيايه بدينند! راستي شمان خوبيدي؟ الهي دارم همش خوش ببيد!