تالاب استیل آستارا کاملاً خشک شده است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: بر اثر خشکسالی و عدم تأمین آب زمین‌های کشاورزی منطقه تالاب استیل آستارا کاملاً خشک شده است. اصغر خودکار با بحرانی خواندن وضعیت تالاب استیل آستارا افزود: خشکسالی بر محیط زیست این تالاب طبیعی که به عنوان مهم‌ترین زیستگاه پرندگان در منطقه مطرح است تأثیر به سزایی دارد به طوری که یک فاجعه برای محیط زیست تالاب در اکوسیستم خشکی و آبی خواهد بود. وی با بیان اینکه تنها می‌توان امید به رحمت الهی داشت،گفت: تالاب استیل آستارا از اهمیت خاصی برای ما برخوردار است و برای حفظ آن تمام تلاش خود را خواهیم کرد. خودکار ادامه داد: امسال به دلیل کم‌آبی و استفاده بی‌رویه آب این زیستگاه طبیعی برای آبیاری شالیزارهای منطقه از دو ماه گذشته شاهد کاهش آب تالاب‌استیل بودیم که در حال حاضر متأسفانه گیاهان آبزی به راحتی در سطح آب اندک تالاب دیده می‌شوند و کف تالاب نیز قابل مشاهده و کاهش اکسیژن زندگی موجودات آبی و میکروسکوپی تالاب را به مخاطره انداخته است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا لایروبی کامل تالاب را در میزان ورودی آب به تالاب و حجم آن اثرگذار دانست و تصریح کرد: هر چند آب موجود در تالاب همه ساله در فصل کشاورزی موجب نجات اراضی کشاورزی می‌شود، اما در عین حال موجب مرگ تالاب و نابودی زیستگاه پرندگان و انواع گونه‌های ماهیان این تالاب است که مسئولان شهرستان باید برای حفظ و رعایت حق‌آبه این تالاب بین‌المللی نظارت بیشتری داشته باشند تا شاهد تلف‌شدن موجودات درون تالاب نباشیم. تالاب استیل آستارا 138 هکتار وسعت دارد و در پنج کیلومتری شهرستان مرزی آستارا واقع در ناحیه جنوب و بین دو روستای عباس آباد در دامنه رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد و مشرف به جاده اصلی رشت و آستارا است. ضلع‌غربی آن پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود. از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است.
/ 3 نظر / 9 بازدید
محمد

سلام . وبلاگ خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی قشنگی داری . یه سری هم به وبلاگم بزنی ممنون میشم . وبلاگ من پر از قالب های رایگان بلاگفاست امیدوارم خوشت بیاد.

محمد

سلام . وبلاگ خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی قشنگی داری . یه سری هم به وبلاگم بزنی ممنون میشم . وبلاگ من پر از قالب های رایگان وبلاگه امیدوارم خوشت بیاد.

آستانه چه خبر؟

سلام خبر دارين رتبه اول كنكور تجربي 87 را يك دانش آموز گيلانی بدست آورد http://astaneyeashrafiye.blogfa.com/post-90.aspx