تحلیل روشنک سیاسی از نتایج انتخابات مجلس در رشت

روشنک سیاسی دبیر حزب کارگزاران شاخه گیلان طی گفتگویی در تحلیل نتایج انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و با اشاره به مشکلات پیش روی اصلاح طلبان از جمله ردصلاحیت ها و ... گفت: در کل کشور 70 اصلاح طلب به مجلس راه یافتند و با مستقلین بالای 100 نفر در مجلس حضور خواهند داشت.وی درباره نتایج انتخابات در رشت نیز گفت: در ابتدا جبهه اصلاحات چون دچار تردید بود نمی توانست حرکتی منسجم داشته باشد و لیست رسمی ارائه دهد و تعدادی از گروهها در روزهای آخر کار را شروع کردند.
وی افزود: اگر به لحاظ آماری به آرای ماخوذه نگاهی بیاندازیم سه نفری که در شهر رشت رای آوردند یکی مستقل و 2 نفر از جبهه اصولگرایان می باشند. در مرحله دوم انتخابات 99 هزار شرکت کننده بود که نسبت ریزش آرای دکتر صادق زاده (کاندیدای احزاب اصلاح طلب) 2 برابر کمتر از بقیه بوده است و این نشان می دهد که آگر نیروهای سیاسی در مرحله دوم از دکتر صادق زاده حمایت نمی کردند ممکن بود 50 درصد آرای وی ریزش نموده به 13 هزار برسد.
سیاسی گفت: در شهرهای بزرگ و پر جمعیت وقتی میزان مشارکت زیر 30 درصد باشد همیشه جناح اصولگرا از آرای سازمان یافته خود استفاده می نماید و در این میان وجود یک کاندیدای مستقل پدیده محسوب می شود و این نشاندهنده این است که اقبال عمومی در شرایط فعلی نسبت به کاندیداهای مستقل بیشتر بوده است و حدود 60 نفر مستقل از سراسر کشور رای آورده و راهی مجلس شده اند و این موضوعی است که راجع به آن باید کالبدشکافی شود.
وی گفت: در طول مبارزات انتخاباتی با دو گروه مواجه بودیم گروه اول که مساله تحریم را بیان می کردند که مساله ما با اینها حل شدنی نیست، چون حتی اگر شرایط آزاد هم باشد مثل انتخابات ریاست جمهوری هفتم و هشتم، مجلس دور ششم و ... همیشه معترض بودند و هیچوقت به پای صندوقهای رای نمی آیند.
اما گروه دوم کسانی هستند که به روند برگزاری انتخابات انتقاد دارند، اینها باعث می شوند تردید نسبت به حضور یا عدم حضور همیشه به عنوان یک مساله در ذهن اصلاح طلبان شکل بگیرد و نمونه آن را در انتخابات اخیر که گاهی در لحظات و دقایق آخر به بحث و گفتگو می پرداختند، دیدیم.

/ 1 نظر / 9 بازدید
mohammad emamparast

سلام، ریال دیگر پول ایران نیست، در معاملات، دلار، ریال را جاگزین کرده. ناوهای امریکا آمدند از تنگه هرمز ردّ شدند و هیچ غلطی نکردیم. بمب اتمیمون هم به درد عمه مون میخوره و یک روز یا خودمون را خواهد کشت یا یک سری مسلمانان بی‌ گناه در اطراف اسرائیل را . فتنه را نابود کردیم. فحاشت را رونق دادیم.مواد مخدر و مشروبات در کشورمون بیشتر از خارج گیر میاید.‌ای کاش در جنگ مرده بودم تا امروز جلوی خانوادم شرمنده نبودم که من یکی‌ از باعثین آوردن این نظام به اصطلاح اسلامی بودم . گاهی وقت‌ها فکر می‌کنم انقلاب من ، اسلام من، امام من، بسیج من ، کجاست. قالیباف، علایی، شرم بر هر سه ما. میدونید من کی‌ هستم.فاعتبروا یا اولی الابصار.