اگر صرفاً بخواهيد سياسي حركت كنيد قطعا 10 در صد آرا هم به دست نمي آوريد

 

حسين مرعشي ، سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي در جمع اصلاح طلبان گيلان گفت آسيب شناسي خوب است اما در اين مقطع ما به عنوان يك جريان سياسي مي خواهيم براي مجلس هشتم فعال شويم و صحيح نيست كه فقط به گذشته نگاه كنيم چه شد و چرا آن اتفاقات افتاد . <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مرعشي  شكست را براي جريانات سياسي پديده اي غريب نمي داند و در ادامه به انتخابات رياست جمهوري گذشته اشاره كرده و مي گويد : در اين انتخابات همه جناح ها شكست خوردند نه فقط اصلاح طلبان و الان جرياني حاكم شده كه نمي توان رفتارش را پيش بيني كرد .

وي ادامه مي دهد : اكنون شخصي آمده كه در تمام امور خود را كارشناس مي داند و اين را مي توان معجزه  هزاره  چهارم هم دانست و نه فقط  معجزه  هزاره  سوم ! اما حق كشور اين نيست كه دوباره انقلاب در انقلاب كند ومنابع اش هدر برود . حق كشور جابجايي معقول قدرت  است .

سخنگوي حزب كارگزاران سازندگي از اصلاح طلبان مي خواهد كه با همدلي بيشتر براي تشكيل مجلس نيرومند گام بردارند : مجلس بعدي مي تواند خطرات را از كشور دور كند مقام معظم رهبري جمله اي دقيقي گفتند چندي پيش و آن اين كه تهديدها عليه ايران جديد نيست سال 75 هم اين تهديدات را در حد وسيع داشتيم ، اروپاييان سفراي خود را از ايران فرا خوانده بودند ، آن بحران چگونه حل شد؟ با انتخابات رياست جمهوري خرداد 86.

اين عضو كارگزاران خاتمي را هم عضوي از اين نظام معرفي كرد كه چهره اي ديگر از نظام جمهوري اسلامي ايران را به دنيا نشان داد كه دعوا را به آشتي تبديل كرد .

مرعشي اما در ادامه نشان دادن چهره  " بد اخلاقي" از ايران را براي غربي ها لازم مي بيند : به خاطر زياده خواهي هاي غربي ها لازم بود كه ما تلخي هم داشته باشيم كه آقاي احمدي نِِِژاد اين تلخي را نشان داد  تا دنيا از برخوردهاي نامناسب با ايران پشيمان شود . اما به نظر مي رسد كه اين اوقات تلخي ها كار را به جاهاي باريك مي كشاند .

مرعشي از صحبتهاي مطروحه اين نتيجه را اخذ مي كند : بايد مجلسي برروي كار بيايد كه هر چقدر دنيا بخواهد دعوا كند آنها بگويند كه ما دعوا نداريم و بايد با مذاكره مشكلات را حل كنيم .

رييس اسبق سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ايران لازمه موفقيت اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري آينده را حضور موفق در مجلس عنوان كرد و گفت اگر اين ضرورت را بپذيريم بايد واقع  بينانه حركت كنيم .

مرعشي واقع گرايي را يكي از وجوه اصلي اصلاح طلبي عنوان كرد : اگر اصلاح طلبي ايده آليست باشد اصلاح طلب نيست . واقع گرايي به ما حكم مي كند كه بر اين تصور نباشيم كه همه  موانع جلوي روي ما برداشته شود تا مادر مسابقه برنده شويم

وي در ادامه به تشريح حكومتهاي كشورهاي همسايه ايران پرداخت و يكي از دلايل پيروزي انقلاب را واقع گرايي امام خميني (ره) اعلام كرد .

اين فعال سياسي سپس به نقل خاطره اي تاريخي پرداخت تا اصلاح طلبان از شرايط موجود نا اميد نباشند . هنگامي كه من تازه رييس دفتر آقاي هاشمي رفسنجاني شده بودم و آقاي محمدرضا باهنر هم عضو هيات رييسه مجلس بود روزي به دفتر آمد و گفت كه تكليف ما از نظرسياسي با آقاي هاشمي روشن نيست و ما چاره اي نداريم جز اين كه پايمان را بگذاريم روي آقاي هاشمي و بالا برويم . ما چكار كرديم ؟ شرايطي بوجود آورديم كه ما پايمان را روي آن ها گذاشتيم و بالارفتيم .

مرعشي از تلاشي گسترده  خود و همفكرانشان براي تشكيل حزب كارگزاران گفت و اين كه توانستند در مجلس اقليتي قوي تشكيل دهند : اگر در آن انتخابات كمك بيشتري به ما مي شد كل مجلس را مي گرفتيم .

انتخابات رياست جمهوري خرداد 1376 هم از سوي مرعشي به صورت مصداقي به آن اشاره شد با اين توضيحات كه اصلاح طلبان بايد واقع بين باشند .

مرعشي در ادامه  همين بخش از صحبتهاي خود مي گويد : بالا برويد ، پايين بياييم نظام ديگر اجازه تشكيل مجلسي مثل مجلس ششم را نخواهد داد چون با يكسري از نهادها در گير شد . پس بايد ضمن پذيرش اين واقعيتها بر روي پتانسيل هاي ديگر سرمايه گذاري كرد : مجلس پنجم ، ما در اين مجلس يك موج اجتماعي فرهنگي ايجاد كرديم كه در تهران نماد ما خانم فائزه هاشمي بود كه موفقيت نسبي در اين راه داشتيم . در مجلس ششم موجي سياسي ايجاد كرديم كه گنجاندن نام روزنامه نگاران در ليست مجلس بود . در مجلس هفتم دچار اختلاف در استراتژي شركت يا عدم شركت در انتخابات شديم و شكست خورديم .

اين فعال سياسي تاكيد مي كند : مطلقاً در انتخابات مجلس هشتم نمي توان براساس ايجاد موج سياسي به موفقيت رسيد : حتي كانديداتوري آقاي خاتمي هم موج ايجاد نمي كند و اين كه ليستي مشترك با امضاي خاتمي ، هاشمي و كروبي هم منتشر شود باز هم موفق نخواهيم شد و موج درست نمي شود .

مرعشي ، برگ برنده  اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هشتم را عملكرد ضعيف دولت در بخش اقتصادي عنوان كرد و افزود : بايد در اين انتخابات چهره اي از خود نشان دهيم كه بر اساس آن انتخاب اصلاح طلبان تحولاتي در اقتصاد ايران را سبب مي شود .

وي با تاكيد مجدد به اين نكته كه انتخابات مجلس هشتم جاي بازسازي احزاب نيست ادامه داد : بايد به سراغ شخصيتهايي برويم كه خودشان راي دارند در استان در كادرهاي سياسي به دنبال كانديدا نباشيد ببينيد در استان چه كسي راي و نفوذ مردمي دارد .هر چند كه گرايش سياسي اين افراد هم براي ما مهم است و بايد اصالتهاي اين افراد هم مد نظر باشد .

مرعشي ، با اعلام اين كه بايد خودمان را با مردم هماهنگ كنيم و مردم به فرمان ما نيستند خطاب به جمع افزود : اگر صرفاً بخواهيد سياسي حركت كنيد من قاطعانه امضا مي كنم كه در استان گيلان 10 در صد آرا هم به دست نمي آوريد . پس بايد با جامعه  گيلان خود را هماهنگ كنيد . تعامل با مردم اصل اساسي است و بسياري از مردم بعد از آنكه چهره ها را شناختند احزاب را پذيرفتند . مثلاً مردم رشت آقاي نوبخت را شناختند بعد حزب اعتدال و توسعه را .

وي بار ديگر تاكيد كرد : اين دوره ، دوره موفقيت افرادي است كه راي طبيعي دارند و احزاب مي توانند 10 - 20 در صد به اين ها كمك كنند  . پس به دنبال موج سياسي نباشيد كه با حمايت از كسي او به مجلس برود .

مرعشي ادامه مي دهد : ما بايد با وجود تمام محدوديتها به مجلس هشتم راه پيدا كنيم ، تا بتوانيم شاهد موفقيتهاي بعدي باشيم بايد بسيار جدي بود و هر چقدر هم كه افراد رد شوند بايد جايگزين هاي خوب داشت .

/ 1 نظر / 7 بازدید
آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.