حاشیه ای بر ماجرای موسوم به اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی

به دور از هیاهو

هنگامی که از اتوبان مدرس در تهران می گذرید بی گمان ساختمان بلندمرتبه ای با تابلوی بسیار بزرگی را خواهید دید که نام داماش بر روی آن نوشته شده است.
دفتر مرکزی شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در خیابان بخارست  تهران قرار دارد. شرکتی که نام آن در این روزها بر سر ماجرای موسوم به اختلاس 3 هزار میلیاردی بسیار شنیده می شود. شرکتی که اصالتا گیلانی بوده و بخش عظیمی از سرمایه گذاری هایش در این استان انجام شده است. شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در سال گذشته یکی از 100 شرکت بر تر ایران بود و این در حالی است که آهن و فولاد لوشان نیز که یکی از کارخانه های زیر مجموعه همین شرکت محسوب می شود در این سال در میان صد شرکت برتر ایران قرار داشت.
شرکت امیر منصور آریا که البته بیشتر با نام داماش شناخته میشود طی سالهای اخیر سرمایه گذاری های وسیعی در گیلان انجام داده است.

از سرمایه گذاری بر روی ورزش استان و حمایت مالی از بسیاری تیمهای ورزشی گرفته تا احداث کارخانجات صنعتی بزرگ و پروژه های توریستی همچون طرح احداث بزرگترین تله کابین خاورمیانه در رودبار و بزرگترین مجموعه گردشگری خاورمیانه در لنگرود.
همچنین علاوه بر کارخانه آهن و فولاد لوشان و آب معدنی داماش بزرگترین کارخانه MDF  خاورمیانه که توسط داماش احداث شده بزودی در لوشان افتتاح می شود. کارخانه ای که بخش وسیعی از نیازهای کشور را به این محصول پرمصرف تامین کرده و از واردات آن خواهد کاست.
اینها تنها بخشی از سرمایه گذاری های شرکت امیر منصور آریا در گیلان است. شرکتی که حالا دیگر به بزرگترین سرمایه گذار بخش خصوصی در گیلان تبدیل شده است. اما اکنون با ماجرایی که بر سر داماش آوار شده بسیاری نگران سرانجام سرمایه گذاری های قابل توجه این شرکت در گیلان هستند شرکتی که تعداد کارکنان آن حدود 25 هزار نفر تخمین زده می شود. رقم شگفت آوری از نیروی اشتغال که بیش از هر چیز در بخش تولید مشغول به کار بوده و بی گمان سهم مهمی از این میزان اشتغال نیز مربوط به گیلان است.
بنابراین طبیعی است که سرنوشت شرکت امیر منصور آریا برای بسیاری در گیلان پراهمیت بوده و افکار عمومی در این استان پیگیر ماجرا باشد.
چنین وضعیتی ضروری می سازد تا به ویژه در عرصه رسانه ها با این ماجرا به صورت کارشناسی و به دور از هیاهو برخورد شده و جریانات سیاسی نیز از انتشار اطلاعات غیرواقعی و غیر مستند و در نتیجه غبارآلود کردن فضا به منظور بهره برداریهای سیاسی خودداری کنند. چنانکه وزیراقتصاد نیز در جلسه غیرعلنی مجلس بسیاری از مسائل مطرح شده پیرامون این پرونده را تکذیب کرد و با بیان اینکه هیچ پولی از کشور خارج نشده شرکت امیر منصور آریا را شرکتی کارآفرین معرفی کرد.
بنابراین آنچه اکنون باید مهم تلقی شود حفظ سرمایه گذاری های داماش در گیلان و سایر نقاط کشور و حمایت از روند سرمایه گذاری است.
باید اجازه داد تا به این مسئله در فضایی بدور از اتهام افکنی و جنجال های رسانه ای و سیاسی رسیدگی شود. امری که موجب روشن شدن تمامی ابعاد ماجرا و در نتیجه حفظ منافع گیلان خواهد شد.

/ 0 نظر / 23 بازدید